laupäev27. aprill 2024

Raivo Vare: Venemaa võtab Lääne ettevõtteid pantvangi nagu inimesi

12. märts 2024
Raadio Kuku

Lääne suurfirmasid tegutseb Venemaal endiselt tuhandetes. On neid, kes ei kavatsegi sealt lahkuda ja neid, keda ei lubata tulema. Majandusanalüütik Raivo Vare hinnangul võetakse Venemaal varasid pantvangi.

Financial Times avaldas Kiievi kõrgema majanduskooli statistika, et Venemaalt on lahkunud 354 Lääne suurfirmat, mille igaühe aastakäive on vähemalt 100 miljonit dollarit. Ent ligi 1600 sama suurt ettevõtet on sinna endiselt kohale jäänud. See sunnib küsima, et kas sanktsioonid ei toimi? Või kas Venemaal raha tegemise võimalused kaaluvad üles kõik teised moraalsed ja eetilised aspektid?

Transiidi- ja majandusekspert Raivo Vare nentis Kuku raadio saates "Välismääraja", et kuigi 60 protsenti kaubamahust on sanktsioneeritud, siis ülejäänud 40 endiselt toimib ning firmad langetavad otsuseid teistel alustel. Tema sõnul on märgata fundamentaalset põhitõde, mille järgi ettevõtted loodavad, et ”business as usual” Venemaaga tuleb tagasi. "Lihtsalt niikaua tuleb kuidagi ära vingerdada," kirjeldas Vare üht võimalikku suurettevõtete mõttemalli.

Lisaks sellele ei lubata osadel firmadel lihtsalt Venemaalt ära tulla. Vare sõnul kogub üha rohkem tuure võimalus, et midagi võtakse ette maailmas arreteeritud Vene suveräänsete fondide rahadega, mida on 260 miljardit. See läheb näiteks Ukraina toetuseks või midagi nende rahadega igal juhul tehakse ja sel juhul on Venemaal oma vahetuskaup olemas.

”Venemaal kehtib kord, mille alusel väljumine Vene omandist on seotud spetsiaalse valitsuskomisjoni otsusega, mis kord kuus Moskvas koguneb ja siis annab loa või ei anna luba," rääkis Vare. "Nüüd on järjest mitte andnud neid lubasid, lihtalt ei lasta välja. Ja see on teadlik."

Vare tõi võrdluse inimeste kinnipidamisega. "Nii nagu nad inimesi võtavad pantvangi, ajakirjanikke, suvalisi ameerika kodanikke, selleks et neid oma spioonide vastu vahetada, samamoodi võetakse minu meelest vangi ka varasid," tõdes ta. "Pantvangi kui täpne olla.”

Pead on tõstmas ka suhtumine, kus eetilisele dilemmale vaadatakse läbi sõrmede. Vare sõnul küsitakse Venemaal äri ajamise kohta lihtsalt "No ja siis?". Tema hinnangul on sellise suhtumise levik hirmutav. Ta tõi võrdluse, et Hitleriga poleks keegi nõus hetkel mingit äri ajama, ent Venemaaga see miskipärast ikkagi toimib.

Pikemalt saab arutelu kuulata "Välismäärajas":

Show image
Välismääraja
12. märts 2024
Raadio Kuku